UsII-300/25 od 22. siječnja 2026.

KLASA: 25/556  
UsII-300/2025 od 22. siječnja 2026.
Stručnjaci - Obrazovne i stručne kvalifikacije - Način tumačenja DON - Minimalne razine  -Zakon o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru - NKZ

Prema navedenom u točki 5.2.2.3. E. DON-a navedene su tražene, a ovdje sporne obrazovne i stručne kvalifikacije ljudskih resursa: “najmanje 5 (pet) osoba trogodišnjeg strukovnog obrazovanja ili četverogodišnjeg i petogodišnjeg strukovno srednjoškolskog obrazovanja, razina 4.1. i/ili 4.2. Hrvatskog kvalifikacijskog okvira - elektrostruka (elektrotehničar, elektromonter, električar)”.
Iz navoda naprijed citiranog obrazloženja razloga za nuđenje DON-om traženih stručnjaka tuženik i zainteresirana osoba Proditus d.o.o. zaključuju da je DON-om tražena isključivo osoba koja je prema Hrvatskom kvalifikacijskom okviru elektrotehničar, elektromonter, električar te nije dovoljno da ponuđeni stručnjaci budu stručnjaci unutar klasifikacijskog okvira “elektrostruke”, jer da se radi o različitim stručnjacima. Pritom tuženik i zainteresirani Proditus d.o.o. smatraju da riječi:” elektrotehničar, elektromonter, električar” napisane u zagradi u tekstu točke 5.2.2.3. E DON-a treba tumačiti kao jasnu i DON-om precizno određenu namjeru naručitelja da zahtjeva samo navedene stručnjake, a ne i stručnjake koji su navedeni unutar klasifikacijskog okvira:” Elektrostruka” iz Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (dalje: HKO). Zbog čega zaključuju da tužitelj nije ispunio kriterij za odabir gospodarskog subjekta u odnosu na kriterij stručne sposobnosti iz članka 256. stavak 1. točka 3. ZJN-a i da sadržaj DON-a predstavlja odlučnu činjenicu za ocjenu valjanosti ponuda, pri čemu se pozivaju na ovosudnu praksu u kojoj je takav stav višekratno izražen.
Točno je da svi kvalifikatorni elementi svake ponude u postupku javne nabave moraju u cijelosti korespondirati za zahtjevima dokumentacije o nabavi, ali ti zahtjevi moraju biti u skladu sa odredbama ZJN-a, što je, po ocjeni Suda u ovom slučaju ispunjeno.
U konkretnom slučaju tužitelj je za udovoljenje točki 5.2.2.3. E. DON-a ponudio sljedeće stručnjake: Elektromehaničar, Tehničar za elektroniku, Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, Elektrotehničar i Elektromonter, koja sva zanimanja prema HKO i Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja (NKZ) pripadaju sektoru elektrotehnike te je nominirao pet stručnjaka pod E (Damir Tremac trogodišnje obrazovanje - elektromehaničar, Mihael Božić četverogodišnje obrazovanje elektrotehničar, Ivan Ratkaj četverogodišnje obrazovanje - tehničar za elektroniku, Gordan Liker četverogodišnje obrazovanje - tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, Josip Kunovec trogodišnje obrazovanje elektromehaničar) te je time ispunio uvjete iz dokumentacije, koje uvjete je i na DONom zatraženi način dokazao.
Slijedom naprijed navedenog, ovaj Sud nalazi da žalba društva Proditus d.o.o. Solin nije bila osnovana i posljedično tome da je tuženikovo rješenje zahvaćeno nezakonitošću, jer je tuženik pogrešno primijenio materijalno pravo iz Odjeljka B Kriteriji za odabir gospodarskog subjekta (uvjeti sposobnosti), poglavito članka 256. stavka 3. i 5. ZJN-a, zbog čega temeljem ovlaštenja iz članka 117. stavka 1. Zakona o upravnim sporovima (Narodne novine 36/2024, dalje: ZUS), u vezi s člankom 434. stavkom 4. ZJN-a, odlučio kao u toči I. i II. izreke ove presude.


Poveznica na Rješenje

Poveznica na Presudu